Tradīcijas un rituāli

15. January, 2022

Mūsu kāzu aģentūra kāzu nozarē darbojas jau 6 gadus. Piedāvājam kāzu un kristību un  citu svinību plānošanu un organizēšanu. Plānojam visas kāzas vai kādu daļiņu no tām, sagatavojam dienas scenāriju, plānu un jaunā pāra maršrutu. Sadarbojamies ar dažādiem pakalpojuma sniedzējiem, lai varam jauniem pāriem piedāvāt plašāku piedāvājumu.

Mūsu īpašais piedāvājums ir tradicionālu un netradicionālu rituālu piedāvāšana kāzās vai kristībās, kur tiek izstrādāts īpašs scenārijs jaunam pārim vai kristāmam. Kādreiz jaunie pāri izvēlas jau plaši izrunātos tiltus un atslēgu saslēgšanu. Mēs darbojamies no sentēvu senču mantotām tradīcijām  izvēlamies īpaši pārim veltītus. Reizēm izmantojam vēl tautasdziesmu vārdus klāt un zīmes, tad kopā veidojas tāds spēcīgs trīsvienības kopums, parasti tādi pāri ir reti, bet kā mēs sakām “spēcīga dzimta dzimst”. Mūsu senči ir ļoti spēcīgu mantojumu atstājuši, ko mūsdienās vairs nepiekopj, jo visbiežāk nezin par to. Senāk ticēja, kādus pirmos pamatus kāzu dienā ieliksi tādu laulības dzīvi arī dzīvosi!

Visbiežāk šos rituālus nepubliskojam, jo viņi ir katram pārim ļoti unikāli – savi. Reizēm , kā mēs sakām “Dievs sargā šos jaunās ģimenes rituālus”, jo dažreiz ir bijis, ka bildes miglainas ir tieši, kad rituāli tiek veikti. Katrs jaunais pāris savā īpašajā kāzu dienā, kad ieliek savus laulības pamatus, vēlas ielikt tos tādus, kas darīs ģimenes saknes stiprākas, mīlestībā spēcīgākus un saticību. Piemēram, jaunais vīrs un jaunā sieva nāk no ļoti atšķirīgām vidēm, katram liela spēcīga dzimta aiz muguras stāv. Kāzu dienā šādam pārim būs spēcīgi rituāli, lai šīs abas dzimtas apvienotu un izveidotos spēcīga jauna ģimene. Kā tas dzīvē strādā? Protams nebūs viegli abām dzimtām kopā sanākt ar savām iedibinātām tradīcijām, bet šeit rituāls iedibina jaunumus, izveidojot jaunus ģimenes rituālus, kas abas dzimtas tuvinās. Tas nostrādā mentālā un fiziskā plāksnē.

Kad pāris atnāk uz tikšanos, sarunas gaitā tiek minēts kāds piemērs no unikālā rituāla, bet vienmēr ir katram citāds, tieši tas, kas viņiem jādzird varbūt. Reizēm rituāli paši atrod jauno pāri. Kāds vārds no viņu teiktā pasaka priekšā vai kāda darbība, citreiz rituāls īsi pirms kāzām tik atklājas. Strādājam ar seno mantojumu grāmatām, kurās atklājas paražas un tradīcijas.

Piemērs no kāda rituāla – mātes un tēva svētības došana. Sievai māte deva savu svētību kāzās, dāvinot to savu kleitu, kuru bija vilkusi tad kad gaidīja savu meitu (līgavu), tā simbolizējot arī auglības nodošanu dzimtā (ziniet un māte tiešām kā juzdama bija to saglabājusi). Jaunam vīram svētība bij jāsaņem no sava tēva, lai dotu ilgu laulību un gādību godam par savu sievu un ģimeni (kā izrādījās tēvs bij ļoti ilgu laulības dzīvi ar savu īsto vienīgo nodzīvojis). Katram pārim ir savs stāsts un ģimenei. Kādam šis rituāls derēs, kādam nē. Bet visam pamatā ir ticība, ticība labajam, skaistajam, mīlestība un cieņa vienam pret otru.

Visneparastākais rituāls, tradīcija – to vairāk varētu saukt – rituāls mūsdienīgākā izpildījumā. Ir tāds rituāls, ka jaunam pārim kāzu dienas vakarā abiem jāmazgājas no vienas bļodas, lai dzīvotu saticīgi un mīļi. Nu vienam pārim to ļoti, ļoti vajadzēja iedot. Tad iedevām mazu bļodiņu ar ūdeni un kopā skaitījām spēka vārdus. Tad vienam otram bij mīļi jānomazgā seja, cenšoties nepāršļakstīt pāri ūdeni. Ūdens šļakatas – liekas klačas, to nevajag. Pēc mičošanas bij turpinājums divvientulībā, tas gan viņu pašu ziņā bij.

 

Bildē H un U kāzu rituāls.  Foto – Ieva Makare, vieta – Ķoņu dzirnavas.

Ar mīlestību,

Kāzu aģentūra 2in1